Program 2019

Sidan uppdateras löpande.

Lördag 10 augusti 2019

09:00-13:00

Oslo Triathlon

Män – Olympisk distans

Oslo – Sognsvann

Fredag 16 augusti 2019

16:00-18:15

Integra Sprint Race

Presented by Integra

Rullskidor 150 meter supersprint – Elite och Junior män/kvinnor (live streaming)

Hansenplatsen – Trollhättan

19:00-20:30

Sting Hill Race

Presented by Sting

Backrace 1,5 km rullskidor – Elite och Junior män/kvinnor (live streaming)

Landbergsliden – Trollhättan

20:45-22:15

Longboard Downhill

Presented by NRG Food

800 meter – Elite män. (live streaming)

Landbergsliden – Trollhättan

Lördag 17 augusti 2019

10:00-15:00

Footvolley

Presented by Gran Canaria

Elite män/kvinnor och Mix (Live streaming)

Dahllöfs Park – Trollhättan

13:45-16:00

Alliansloppet

Rullskidor 32 och 48 km – Elite och Junior män/kvinnor (TV + live streaming)

Hansenplatsen – Trollhättan

18:00-21:00

Stihl Timbersport Dag 1

Presented by Fastighetsringen Costa del Sol

Individuell tävling – Elite och Rookie män (Live Streaming)

Hansenplatsen – Trollhättan

Söndag 18 augusti 2019

10:00-14:00

Stihl Timbersport Dag 2

Presented by Fastighetsringen Costa del Sol

Stafett – Elite och Rookie män (Live Streaming)

Hansenplatsen – Trollhättan

11:00-12:00

15:00-17:00

Trollhättan City Trail

Presented by Brunberg

City Trail 10,5 km kuperat trail-lopp

Hansenplatsen – Trollhättan

Onsdag 21 augusti 2019
Torsdag 22 augusti 2019

15:45-20:00

Beach Volley

Presented by Jukkasjärvi Energi

Elite och Ungdom män/kvinnor (Live streaming)

Dalhöffs Park – Trollhättan

Fredag 23 augusti 2019

13:00-18:00

Squash Dag 1

Presented by Brion

Elite män/kvinnor (Live streaming)

Granngården – Trollhättan

19:00-22:00

Lördag 24 augusti 2019

10:00-16:00

Squash Dag 2

Presented by Brion

Elite män/kvinnor (Live streaming)

Granngården – Trollhättan

11:15-14:00

Alliansloppet MTB

Presented by Trestad Laser

Mountainbike 75 km Elite män/kvinnor

Hansenplatsen – Trollhättan

11:00-17:00

Short Track Kayak

Presented by Staples

3,5 km sprint – Finaler: 15:00-17:00 (Live streaming)

Strandgatan – Trollhättan

13:00-15:00

Brottning

Presented by Tooltec

Frank Andersson Memorial – Junior Män (Live streaming)

Arena Älvhögsborg – Entré Hallen – Trollhättan

13:00-16:00

13:00-16:00

Fäktning

Elite kvinnor + Junior män/kvinnor (Live streaming)

Arena Älvhögsborg – Entré Hallen – Trollhättan

10:00-13:00

Tävlings-/mässområde

Hansenplatsen vid Fallområdet.

Start/mål

Hansenplatsen och Tunet vid Fallområdet.

Publikplatser

Start- och målområdet, Båberg, Landbergsliden.

Parkering

Älvhögsborg, Ishallen Slättbergshallen, Folkets Park.